Vážení obchodní partneři a profesionální | průmysloví uživatelé polyuretanových produktů Den Braven,

vzhledem k novinkám v evropské legislativě bychom vás chtěli upozornit na omezení, která se týkají bezpečného používání diisokyanátů profesionálními a průmyslovými uživateli. Rádi bychom vás provedli danou problematikou, abyste ji snadněji porozuměli. Také vám ukážeme, kde absolvovat příslušné odborné školení o bezpečném používání diisokyanátů.

Termín splnění je stanoven na 24. srpna 2023.

Co jsou to diisokyanáty?

Diisokyanáty jsou látky, které mají při kontaktu dráždivý účinek na dýchací cesty a kůži. Používají se v celé řadě odvětví a aplikací, především k výrobě polyuretanových hmot, jako jsou pěny, tmely, lepidla nebo nátěry. Nejčastější formou expozice je inhalace výparů a přímý kontakt s nechráněnou pokožkou aplikátora. Při práci s polyuretanovými hmotami lze očekávat jejich koncetraci ve vzduchu, zvláště v kombinaci s nepříliš účinným odvětráváním.
Již od roku 2020 jsou diisokyanáty zahrnuty do seznamu látek podléhajících omezením. V roce 2023 končí přechodné období pro realizaci opatření při jejich zacházení. Cílem Nařízení EU 2020/1149 je ochrana zdraví a snížení zdravotních rizik při aplikaci profesionálními | průmyslovými pracovníky používající výrobky s obsahem diisokyanátů ve směsi v koncentraci nad 0,1 %. Od 24. 8. 2023 mají všichni pracovníci v provozech, kde hrozí riziko expozice danou látkou, povinnost absolvovat školení pro bezpečné používání diisokyanátů.

Existují produktové alternativy bez školení?

Ano, existují. V případě tmelů a lepidel lze snadno přejít na alternativy v podobě MS polymerů. Typickými zástupci jsou Mamut glue HIGH TACK nebo Mamut Glue CRYSTAL. Pracovníci v oblasti tmelů průmyslových podlah pak ocení MS SEAL 50 Hybridní tmel na podlahy nebo MS SEAL 25 Hybridní tmel na podlahy.
Pokud se rozhodnete přejít na nové materiály, není bezpečnostní školení potřeba. Navíc MS polymery oproti polyuretanům mají spoustu dalších  výhod a benefitů, které by vydaly na další samostatný článek. Více ZDE.

V oblasti polyuretanových pěn alternativy zatím nejsou dostupné. V takovém případě je třeba absolvovat odbornou přípravu. Návod na spuštění školícího programu najdete níže.

S Den Braven máte školení zdarma

Kurzy a školení na webu safeusediisocyanates.eu jsou placené, ale díky spolupráci se společností Den Braven můžete získat  potřebné školení vedené oficiálně pod kódem 048, které je určeno profesionálním a průmyslovým spotřebitelům zcela zdarma. Např. jste-li pracovník ve stavebnictví nebo pracovník nanášení lepidel a tmelů v průmyslovém prostředí, je tento poukaz právě pro vás.

Při registraci stačí použít následující slevový kód: FEICA_21_G

Jak se odborně připravit?

  1. Navštivte stránky se školením

Přejděte na web https://safeusediisocyanates.eu/ nebo klikněte na zelené tlačítko „OTEVŘÍT ŠKOLENÍ“ v dolní části stránky. Předtím ale věnujte pozornost dalším bodům návodu. Popíšeme vám, jaké školení si vybrat a jak se do něj přihlásit. 

Poznámka: V době vydání tohoto příspěvku je k dispozici jen omezené množství jazykových verzí a náš návod vychází z anglické verze.

  1. Klikněte na tlačítko SELF E-LEARNING

Po otevření registračního portálu klikněte hned na první tlačítko na stránce s nápisem „SELF E-LEARNING“. Jde o první modrý obdélník pod úvodním obrázkem.

  1. Vyberte typ školení

Na další stránce se vám zobrazí nabídka různých typů školení. Hned v prvním odstavci s názvem Book a Self-eLearning najdete modré tlačítko s nápisem „BOOK A WEB-BASED TRAINING“. Klikněte na něj a pokračujte na další krok.

  1. Vyberte zaměření kurzu

Na této stránce vyberte zakliknutím druhou dlaždici s obrázkem PU pěny, tmelu a lepidla pod názvem „ADHESIVES AND SEALANTS“. Pokud je dlaždice správně označená, objeví se v jejím pravém horním rohu modrá tečka.

Sjeďte na stránce úplně dolů a klikněte na konkrétní kurz, který se týká vašeho zaměření. V drtivé většině to bude „048 Professional Application of adhesives and sealants / Small packaging at ambient temperature„. Stránka odešle údaje a zobrazí další krok.

  1. Potvrďte registraci

Klikněte na tlačítko „REGISTER“ v horní části stránky a doplňte všechny identifikační údaje do připraveného formuláře. Nezapomeňte dole odsouhlasit zpracování osobních údajů a obchodní podmínky. Pak už jen stačí kliknout na tlačítko “NEXT”.

  1. Vložte slevový kód a získejte školení zdarma

V tomto kroku objednávky jste vyzváni k platbě za školení. Do pole pod nápisem VOUCHER jednoduše zkopírujte slevový kupón od Den Braven. Jakmile kliknete kamkoliv mimo zadávací pole, můžete si všimnout, že se celková cena školení změnila na 0 EUR.

Slevový kód: FEICA_21_G

  1. Pokračujte na školení

Pokračujte na školení modrým tlačítkem “NEXT” a na další stránce potvrďte objednávku tlačítkem “CONFIRM AND CHECK OUT”.

  1. Absolvujte webinář

Systém vás nyní provede školením o bezpečném používání diisokynanátů. Po absolvování webináře budete systémem vyzváni k zodpovězení testovacích otázek. Jako doklad o splnění testu obdržíte certifikát, který vám přijde na e-mailovou adresu zadanou při registraci.

Jaká je platnost vydaného certifikátu?

Platnost získaného certifikátu je časově omezena na pět let, systém vás včas vyzve k jeho obnovení s dostatečným předstihem. Výzva k novému vyplnění testu vám opět přijde e-mailem.

Pro koho je certifikát vhodný?

Povinný je samozřejmě pro všechny pracovníky, kteří ve výrobě nebo v terénu aplikují PU pěny, tmely, lepidla nebo nátěry s obsahem diisokyanátů ve směsi v koncentraci nad 0,1 %. Doporučujeme ale, aby tento webinář a následný test podstoupili i další pracovníci, kteří mohou s produkty obsahující diisokyanáty, jako např. PU pěny, lepidla a tmely pracovat, a to i jen příležitostně. Např. vývojoví pracovníci, promotéři nebo nadřízení těchto pracovníků.

Další podrobné informace

Bylo vám něco nesrozumitelné?

Pokud jste při svém studiu narazili na jakoukoliv nejasnost, nebo se chcete další informace, napište svůj dotaz či připomínku na EHS manažera, p. Ing. Kamila Šmidáka,  smidak@denbraven.cz nebo přímo volejte na +420 606 738 445.

Rádi vám zodpovíme vaše dotazy ohledně problematiky legislativy diisokyanátů.